Monitor dechu není pomocníkem pro detekci pláče či probuzení, ale správného a bezproblémového dýchání dítěte. Přestože není považován za nejdůležitější vybavení, v posledních letech však zažívá boom a začíná být zařazován mezi základní výbavu pro miminko, a to zejména u maminek prvorodiček, které si chtějí být jisté, že je jejich čerstvě narozené dítě skutečně v pořádku.
Pro rodiče je ideální, když si pořídí právě monitor dechu pro miminka, ten bedlivě sleduje, jestli miminko pravidelně a správně dýchá. Dává pozor na jakoukoliv odchylku od pravidelnosti dýchání a při náhlé zástavě dechu je schopen během 20 sekund pomocí hlasitého alarmu upozornit rodiče, že nastal problém. Kromě toho, že zalarmuje rodiče, může posloužit i k leknutí dítěte.
Leknutí je zásadní z toho důvodu, že může dojít k opětovnému nadechnutí a tím odvrácení nepříjemného problému spojeného se zástavou dechu (spánková apnoe). Nejvhodnější použití je v prvním roce dítěte od jeho narození. Skvěle poslouží hlavně u těch dětí, které jsou narozené předčasně, ale využívá se i pro novorozence narozené ve správném termínu či pro miminka trpící nějakou nemocí.
Zástava dechu může způsobit SIDS, což je Syndrom náhlého úmrtí novorozence a právě monitor dechu je schopen na něco takového ihned upozornit. Existují dva základní typy monitorů a to deskový monitor dechu či monitor dechu na plenku.
Narazit můžete i na modely určená pro dvojčata nebo na kombinace s chůvičkou. Pokud je zdrojem pro monitor dechu bazar, je nutné u něj provést kontrolu, zda skutečně funguje tak, jak má. Nejdůležitější je pro takový monitor dechu kalibrace přímo u výrobce.
Pokud se rozhodneme takový přístroj pořídit, musíme se zaměřit na počet podložek/desek, baterií v balení, hlasitost alarmu, specifické vlastnosti i funkce. Dbejte na to, aby měl monitor dechu zdravotní certifikaci, ale také funkce zpětného přehrání či indikátor, který vám ohlásí, že jsou baterie vybité.
Chcete-li ochránit dítě před syndromem náhlého kojeneckého úmrtí, pak je potřeba opravdu dobře vybírat. Monitor dechu musí mít kvalitní a citlivá čidla, ale také spolehlivé a hlavně co nejrychlejší způsoby, které rodiče upozorní na nějaký problém, tedy na změny dýchání. Tyto přístroje se používají nejen v domácnosti, ale zároveň s tím i ve zdravotnických zařízeních. Kromě monitorů dechu je můžete najít pod názvem Baby monitor.
Test monitorů dechu 2020
Monitory dechu hlídají dechovou frekvence novorozence či kojence, a upozorňuje rodiče, když dojde k jejímu náhlému útlumu. Je určen pro předčasně narozená miminka a také pro ta, která měla nějaké srdeční či dechové potíže již při pobytu v porodnici. Samozřejmě, že poslouží i těm rodičům, jejichž potomek je zcela zdráv, ale oni přesto chtějí mít vše kolem něj pod kontrolou.
Zásadní je, aby bylo při používání monitoru dechu s novorozencem vhodně manipulováno, aby se předešlo nechtěným situacím, zejména máme na mysli planý poplach, který se může spustit při pohybu s miminkem, kdy není monitor vypnutý.
Poplach může nastat i tehdy, kdy necháte monitor mimo dosah miminka a on tak může vyhlásit poplach, že dítě nedýchá. S ohledem na to, že je toto zařízení velmi hlasité, nejsou tyto plané poplachy nijak příjemné.
Jablotron Monitor dechu Nanny BM-02 (Hodnocení: 9,5)
Výrobce: Jablotron | Typ přístroje: monitory dechu | Digitální: ano | Funkce VOX: ne | Přibližná cena: 2 300 – 2 900 Kč
Jablotron monitor dechu Nanny BM-02 je unikátní v tom, že je oproti jiným zařízením tohoto typu zařazen v kategorii zdravotnických přístrojů. Může se pochlubit špičkovou kvalitou a vysokou citlivostí. Principem jeho fungování je nepřetržité snímání všech pohybů dítěte, což umožňuje monitoring jeho dýchání a možnost co nejrychlejšího zaznamenání SIDS.
Hlídání/monitoring dítěte funguje hned ve dvou variantách. Tou první je spuštění alarmu v té chvíli, kdy u dítěte nedochází k nadechnutí po dobu 20 vteřin. Druhou variantou je poplach, který monitor dechu spustí, když dýchání dítěte klesne pod 8 vdechů během 14 minut.
Vedle velmi hlasitého zvuku alarmu dojde také k zapnutí výstražného červeného světla, to signalizuje problém spolu s vysokým zvukem. Konstrukce má na sobě instalované také barevné diody, jež upozorňují na to, jestli je monitor dechu zapnutý či vypnutý. Pro napájení přístroje jsou potřeba tužkové baterie.
Ovšem nemusíte se bát, že by hned došlo k jejich vybití, Jablotron monitor dechu Nanny BM-02 má totiž velmi nízkou spotřebu, takže si vystačí jen s 0,2 mA, díky čemuž je možné jeho dlouhodobé využití. Vyhodnocující jednotka se připojuje k podložce a to pomocí kabelu o délce 5 metrů, takže není problém tuto jednotku umístit i do větší vzdálenosti od podložky, aniž by došlo ke snížení její účinnosti a citlivosti na dech dítěte.
Během prvního roku dítěte od jeho narození se stane Jablotron monitor dechu Nanny BM-02 vašim nepostradatelným pomocníkem. Díky snímatelné podložce je možné zjistit každý jednotlivý nádech dítěte, aniž by s ní mělo jakýkoliv kontakt, neboť podložka se umisťuje pod deku či matraci. Manipulace je velmi jednoduchá a monitor se jednoduše čistí.
Snímací jednotka je uvnitř podložky, přičemž vrchní vrstvu je možné snadno vyčistit. Varovná kontrolka upozorní na problémy s dechem u dítěte, a jakmile zaznamená problém či hrozící nebezpečí, začne blikat a hned po 5 sekundách se spustí alarm, který slyšíte i přes zeď.
Nemusíte se tak obávat, že když budete v jiné místnosti než dítě, tak ho neuslyšíte. K jediným negativům, jež jsme u tohoto monitoru dechu zaznamenali, je nutnost mít pevnou matraci, jinak nebude přijímač pracovat správně a hodnoty budou zkreslené.
SNUZA Monitor dechu Hero MD (Hodnocení: 10)
Výrobce: Snuza | Typ přístroje: monitory dechu | Digitální: ano | Funkce VOX: ne | Přibližná cena: 2 100 – 3 200 Kč
SNUZA Monitor dechu Hero MD jednoduše připneme pomocí klipsu na plenky, díky čemuž je možné pravidelnost dechu i každý pohyb nepřetržitě snímat a dávat tak na dítě pozor. Monitor dechu je ryze mobilní zařízení, jež dokáže reagovat na všechny pohyby a určit pravidelnost samotného dýchání.
Výhodou SNUZA Monitor dechu Hero MD je, že má nejen světelný indikátor a zvukový alarm, ale zároveň začíná vibrovat ve chvíli, kdy se dítě přestane hýbat. Pomocí vibrací se pak snaží dítě zachránit a přivolat jeho rodiče.
Funguje na baterie, které se zcela jednoduše vymění. Vzhledem k tomu, že oproti jiným monitorům dechu není SNUZA Monitor dechu Hero MD ve formě podložky, která se umístí do postýlky, ale naopak se musí připevnit na plenku, hodí se hlavně pro lezoucí miminka.
Přestože je toto zařízení malé, má docela velký senzorický klips, který vše zaznamenává na své špičce. Přístroj je protáhlý a může se stát, že bude dítěti při pohybu překážet, i tak ale dokáže odvést prvotřídní práci. Hlasitý alarm dosahuje až 85 dB, takže se nemusíte bát, že ho neuslyšíte, právě naopak, každý rodič ho uslyší všude tam, kde právě bude, bez ohledu na to, jestli jste v malém či velkém bytě, nebo v rodinném domě.
O vaše dítě bude díky SNUZA Monitoru dechu Hero MD perfektně a za všech okolností postaráno. Ve chvíli, kdy se dítě v průběhu 15 sekund ani nehne, spustí se tento hlasitý alarm a upozorní, že nastal nějaký problém. Pomocí vibrací navíc začne povzbuzovat dítě, aby se pokusilo opět dýchat.
K jeho použití nepotřebujete ani podložku, ale ani žádné kabely, neboť funguje výhradně na baterie. Nutno podotknout, že SNUZA Monitor dechu Hero MD není zdravotnickou pomůckou, takže rozhodně neslouží pro určení diagnózy.
Hisense Monitor dechu Babysense ll (Hodnocení: 9,5)
Výrobce: Hisense | Typ přístroje: monitory dechu | Digitální: ano | Funkce VOX: ne | Přibližná cena: 2 800 Kč
Hisense monitor dechu Babysense ll je dvoudeskový přístroj pro kontrolu dýchání novorozenců a kojenců. Neumí sice předcházet nepravidelnému dechu či zástavě jako takové, ale umí účinně a s maximální spolehlivostí kontrolovat u dítěte dýchání a v případě jakékoliv změny rodiče okamžitě varovat.
Přístroj nepřetržitě monitoruje nejen pohyby, ale i dýchání dítěte. Pokud je obojí normální, pak to signalizuje pomocí zelené kontrolky, kterou je možné dobře vidět i na delší vzdálenost. Jestli se ale dýchání dítěte zpomalí, přičemž frekvence dechu klesne pod 10 nádechů za minutu, nebo se snad dítě zcela přestane dýchat či se nebude hýbat déle než 20 sekund, rodiče budou upozorněni velmi hlasitým signálem o 80 dB na 1m.
Hisense monitor dechu Babysense ll tvoří dvě senzorové desky, ty se bezpečně ukládají pod matraci do dětské postýlky. Ke kontrolní jednotce upevněné na postýlce, jsou připojeny senzory. Samotná jednotka je napájena prostřednictvím čtyř tužkových baterií.
Na přístroji najdete vypínač pro vypnutí a zapnutí, dále zelenou kontrolku pro dechovou aktivitu, červenou kontrolku určenou pro poplach a také indikátor upozorňující na stav baterií, který vás v tu správnou dobu upozorní, že je nejvyšší čas vložit nové tužkové baterie.
Chcete-li sledovat dvě i více dětí, mějte na paměti, že každé dítě potřebuje svůj vlastní Hisense monitor dechu Babysense ll. Dbejte i na to, aby mělo vaše miminko správnou matraci, pokud je totiž z pevnějších materiálů jako pružiny či pěnový polystyren, může docházet ke zbytečným falešným poplachům.
Hisense Monitor dechu Babysense 2 Pro (Hodnocení: 9,0)
Výrobce: Hisense | Typ přístroje: monitory dechu | Digitální: ano | Funkce VOX: ne | Přibližná cena: 2 500 – 3 300 Kč
Jestli hledáte bezdotykový monitor dechu, pak je Babysense 2 Pro od Hisense ideální volbou. Tato novinka roku 2018 má k dispozici hned dvě senzorové podložky a kontrolní jednotku, která nejen, že potěší pěkným designem, ale hlavně poplachem v podobě zvuku i vizualizace.
Hisense Monitor dechu Babysense 2 Pro detekuje jakékoliv nepravidelnosti dechu, případně i zástavy dechu, tzv. apnoe. Je to v podstatě vylepšená verze modelu Babysense II. Díky dvojici senzorových podložek je možné přístroj umístit na dvě odlišná místa, například do obýváku či dětského pokoje.
Vzorec dýchání každého dítěte je přenesen do kompaktního mikroprocesoru, který je umístěn v kontrolní jednotce monitoru. Ve chvíli, kdy není dýchání detekováno déle než 20 sekund, spustí se akustický i vizuální alarm, to samé platí i v případě, že se počet dechů sníží pod 10 za minutu. Díky tomu, jsou rodiče upozorněni na možnou hrozbu ještě předtím, než k ní skutečně dojde.
K největším přednostem patří fakt, že přístroj je atestován a zároveň byl zaregistrován jako zdravotnická pomůcka v bezpečnostní třídě IIb. Dokáže registrovat aktuální počet každého dýchacího pohybu, což je výhoda v tom, že se nesoustředí pouze na jejich výskyt nebo absenci.
Hisense Monitor dechu Babysense 2 disponuje pasivním senzorovým systémem, který je pro dítě absolutně bezpečný. Dítě není v přímém kontaktu se senzorovými podložkami, takže není nijak omezováno v pohybu.
Základní výbava obsahuje 2 senzorové podložky, které je potřeba vložit pod matraci, aby signál pokryl celou plochu postýlky. Hisense Monitor dechu Babysense 2 se jednoduše ovládá, stačí k tomu jedno jediné tlačítko, kterým ho zapnete, navíc je kompaktní a snadno se přenáší.
Přístroj nevyzařuje absolutně žádné radiofrekvenční záření, ani se navzájem neovlivňuje s ostatními elektronickými přístroji v domácnosti. Ke správnému fungování potřebujete 4 tužkové baterie. Důležité je, aby byla opravdu kvalitní a zajistily tak bezproblémové fungování přístroje. Při běžném režimu by měla jejich kapacita vydržet zhruba na 6 měsíční používání bez nějakých komplikací.
Hisense monitor dechu Babysense 7 (Hodnocení: 9,0)
Výrobce: Hisense | Typ přístroje: monitory dechu | Digitální: ano | Funkce VOX: ne | Přibližná cena: 2 500 – 2 800 Kč
Hisense monitor dechu Babysense 7 je bezdotykový přístroj, který je zajímavý zejména tím, že dokáže monitorovat 2 aktivity najednou. Přístroj se zaměřuje na počet vdechů, a pokud je jich méně než 10 za minutu, okamžitě se spustí varovný alarm, který rodiče upozorní, že nastal problém.
To samé se stane v případě, že dítě přestane dýchat na 20 vteřin. V obou těchto situacích, které mohou nastat, dochází k okamžitému upozornění rodičů a spuštění poplachu, aby bylo možné zakročit.
Babysense 7 je velmi kvalitní model, jež získal certifikát CE 93/42/EEC. Výhodou je, že podložka přístroje neomezuje dítě v pohybu a dokonce s ním ani nepřichází do přímého kontaktu. Co potěší, je zcela jednoduché ovládání, na které si vystačíte s jedním jediným tlačítkem.
Dokonce ani design není k zahození. V balení najdete hned 2 podložky, jež jsou schopné obsáhnout celou plochu dětské postýlky. K napájení využívá 4 AA baterie, které se snadno vyměníte za nové. Výbava obsahuje i držák kontrolní jednotky, což značně usnadňuje její umístění podle potřeby.
Jak vybrat monitor dechu?
Pro mnoho rodičů, zejména těch, kteří mají první miminko, je monitor dechu nepostradatelnou pomůckou. Je to přístroj, který se podobá klasické domácí chůvičce, avšak oproti nim není jeho úkolem detekovat pláč nebo probuzení, ale monitorování dechu dítěte. Po příchodu z porodnice sáhne většina rodičů právě po tomto přístroji, neboť chce mít jistotu, že je jejich dítě pod neustálou kontrolou i ve chvíli, kdy si chtějí odpočinout.
Vybrat takový přístroj není sice až tak problematické, přesto není na škodu, když má člověk aspoň malý přehled o tom, na co se při koupi vlastně zaměřit, které vlastnosti zohlednit a jaké funkce vyžadovat. Připravili jsme si pro vás takový stručný manuál, ve kterém se vám pokusíme přiblížit jednotlivé faktory tak, aby bylo jasné, podle čeho vůbec zvolit ten nejvhodnější monitor dechu.
Pokud si někdo nemůže zakoupení vlastního monitoru dechu dovolit, není na škodu se zeptat v některých porodnicích na oddělení šestinedělí, zda byste si ho mohli vypůjčit. Také se nebojte zjistit i další informace, například do kdy používat monitor dechu nebo který typ se hodí pro vaše dítko lépe. Ostatně i s tím se vám pomůžeme pomoci v našem manuálu.
Monitor dechu nebo dětská chůva
Mnoho lidí si často dětské chůvičky plete s monitory dechu, kterým se také říká baby monitory, a myslí si, že je to v podstatě úplně stejný přístroj jen pod jiným názvem, což je ovšem zavádějící. Dětské chůvičky jsou určeny pro přenos zvuků a u některých modelů i videa.
Využívají se nejen pro malé děti, ale i pro ty větší. Je to skvělá pomůcka zejména ve větších bytech či domech, kde je dítě umístěno třeba ve vzdáleném pokoji nebo v jiném patře než je ložnice rodičů, ovšem své uplatnění najdou samozřejmě i v menším prostoru.
Chůvička vám zajistí klid během dne, ale i v době kdy odpočíváte či dokonce spíte. Jednu umístíte k posteli dítěte, odkud k vám budou přenášeny veškeré zvuky z dětského pokoje. Druhou vysílačku/chůvičku máte u sebe a budete upozorněni na každý zvuk, který se z pokoje ozve. Oproti tomu monitor dechu používáme hlavně u novorozenců a kojenců, přičemž jeho zásadním posláním je monitorování pravidelného dýchání dítěte.
Ve chvíli, kdy dítě dýchá nepravidelně či vůbec, spustí se velmi hlasitý alarm, jenž informuje rodiče, že se něco děje. Monitory dechu tak nekontrolují zvuky či pláč, ale dech, případně i pohyby dítěte. To je ve stručnosti zásadní rozdíl mezi monitorem dechu a chůvičkou.
Proč si jej pořídit?
Toto dilema řeší mnoho rodičů, někteří si myslí, že je to naprosto zbytečná investice, zatímco ti ostatní si nedovedou představit, že se bez něj obejdou. Ve většině případů je to vítaná pomůcka u prvorodiček, které jsou ze svého mateřství trochu vyděšené a nejsou si jisté, zda svou roli matky zvládnou a jestli je miminko v bezpečí pokud si třeba jen na chvilku budou chtít odpočinout.
Monitory dechu jim dodají pocit klidu a umožní načerpání nových sil potřebných pro péči o dítě. Mnoho maminek si tyto přístroje chválí už jen z toho důvodu, že se mnohem lépe vyspí a nemusí vstávat každých pár minut kvůli kontrole dechu miminka a sledování, zda je jeho malý hrudník v pohybu. K tomu poslouží kontrolní jednotka, díky níž zjistíte, zda svítí ta správná dioda a u dítěte nenastal nějaký problém.
Hlavní důvod, proč si rodiče tato zařízení pořizují, je SIDS, tedy syndrom náhlého úmrtí kojence, který se může u dětí objevit zcela nečekaně až do prvního roku věku dítěte. Ve většině případů se projevuje už během prvních šesti měsíců. SIDS je označení pro každé jednotlivé úmrtí dítěte, u kterého nebyly zjevné žádné zdravotní problémy, tedy bylo zcela zdravé a zemřelo zcela náhle a nečekaně, bez zjevné příčiny či jejího zjištění.
Přestože monitor dechu nedokáže tomuto úmrtí zabránit, je schopné na něj včas upozornit a tím přivolat dítěti pomoc rodičů, kteří mohou ihned začít jednat. Monitor dechu umí upozornit na problém i v případě, že třeba miminko zvrací a díky tomu se začne dusit.
Výhody
V podstatě představují ten nejjednodušší způsob, jak mít pod neustálým dohledem novorozence i lezoucí miminko. Největší riziko může nastat v období od dvou měsíců do jednoho roku života dítěte, kdy občas dojde k tomu, že dítě přestane dýchat, ačkoliv je zcela zdrávo.
Tomuto úmrtí říkáme SIDS (v angličtině sudden infant death syndrome), což do češtiny přeložíme jako náhlé úmrtí kojence, čemuž lze předcházet právě díky používání monitoru dechu. Pokud se dítě nenadechne po dobu 20 sekund, okamžitě se ozve hlasitý alarm, který uslyšíte, i když jsou dveře zavřené. Tento alarm upozorní na vzniklý problém a umožní okamžitě jednat, no a předejít tak něčemu horšímu.
Typy
Nejdůležitějším parametrem je jednoznačně typ zvoleného přístroje, od kterého se odvíjí jeho funkce. V podstatě je můžeme rozdělit do několika základních kategorií a to deskové monitory dechu, dále monitory dechu na plenku, monitory dechu pro dvojčata a kombinovaný monitor dechu (to jsou monitory dechu s chůvičkou), ale také narazíte na monitory dechu s LCD displejem. Vzhled i použití se samozřejmě liší, stejně jako jeho cena.
Deskové monitory dechu
Patří k nejprodávanějším produktům v této kategorii a dá se říci, že i jejich používání trvá déle, než je tomu u jiných druhů. K fungování je potřeba deska, na které jsou senzory. Tato deska je připojena k řídící jednotce, která se nachází nedaleko desky.
Jakmile deska zaznamená, že dítě přestalo dýchat nebo došlo ke snížení dechové frekvence, předá tuto informaci řídící jednotce. Ta na problém upozorní spuštěním vizuálního i zvukového alarmu. Je jasné, že dítě není stále jen na jednom místě, takže byste museli neustále desky přemisťovat z jedné místnosti do druhé, nebo třeba i do kočárku.
Tomu lze zabránit tím, že si pořídíte více deskových monitorů dechu a umístíte na stálá místa, kam dítě pravidelně dáváte, přičemž mezi jednotlivými místy budete chodit už jen se samotnou řídící jednotkou.
Největší výhodou je, že deskové monitory dechu umožňují přikoupení dalších desek, což je maximálně pohodlné. Je to rozhodně mnohem komfortnější druh monitoru dechu než ostatní, protože nabízí maximální komfort.
Samozřejmě, že ve chvíli, kdy je dítko velmi čilé a opustí nečekaně desku se senzory, spustí se planý poplach, ale to lze vyřešit umístěním dvou desek vedle sebe, kdy jsou obě napojené na jednu jedinou řídící jednotku.
Pokud budete pořizovat deskový monitor dechu, je nutné si pohlídat, jak tlustou matraci bude vhodné použít. Ostatně to je nutné zjistit i v případě podkladu, neboť pro vybrané typy deskových monitorů dechu není dobrá pružinová matrace.
Monitor dechu na plenku
Praktičtějším monitorem dechu, který tak trochu připomíná ten deskový, je monitor dechu na plenku. Vzhledem k tomu, že je to malý přístroj, není problém ho dítěti jednoduše připnout na plenku a mít ho tak pod kontrolou i když je v pohybu, ovšem může se stávat, že ho bude trochu omezovat právě v možnosti pohybu. U neposedného kojence to může být problém, ale i tak se to dá určitým způsobem překonat.
Vůbec nezáleží na tom, jestli je dítě s vámi na gauči nebo ve svém pokoji, případně ho dáte do kočárku a necháte odpočívat na balkoně, aby bylo na vzduchu, i když nejste zrovna na procházce, všude tam u sebe může mít monitor dechu a být tak stále pod dohledem. Pouze je nutné počítat s tím, že ve chvíli, kdy má dítě monitor na plence a vy ho zakryjete, může dojít k částečnému ztlumení zvuku vycházejícího z řídící jednotky.
Kombinovaný monitor dechu
Rozdíl mezi chůvičkou a monitorem dechu už znáte. A tak nic nebrání tomu, aby se tyto dva odlišné přístroje spojily v jeden a fungovaly tak společně v nějaké kombinaci. Kombinovaný monitor dechu hlídá u vašeho miminka vše důležité, a to nejen dech, ale také zvuky, které miminko vydává, včetně vizuálního obrazu.
Ve většině případů však rodiče raději sáhnout po dvou přístrojích, protože tato kombinace je mnohem dražší a navíc méně praktická. Monitor dechu jako takový využijete maximálně tak do jednoho roku jeho života, ale s chůvičkou ho můžete sledovat mnohem déle a to v řádech měsíců i let.
Monitor dechu pro dvojčata
V tomto případě není nutné toto zařízení dlouze popisovat. Na trhu totiž narazíte také na monitory dechu pro dvojčata, což je v podstatě zdvojený deskový monitor dechu. Pokud jde o pořizovací náklady, vyjde vás mnohem levněji, než když budete kupovat pro každé dítě jeden. V balení můžete najít dvě až čtyři desky a jednu řídící jednotku. Vedle deskového monitoru, se dá na stejném principu sehnat i monitor dechu na plenku.
Použití
Je dobré připomenout, že klasická chůvička má na starost přenos zvuku, někdy i obrazu, zatímco monitor dechu hlídá pravidelné dýchání dítěte a sleduje tak v podstatě jeho důležitou životní funkci.
Používání monitorů dechu je doporučováno od narození dítěte přibližně až do půl roku, někdy až do jednoho roku. V největší míře po něm sahají ti rodiče, jejichž dítě se narodilo předčasně. To ovšem neznamená, že ho ostatní rodiče nepoužívají, naopak se v poslední době stává oblíbenou pomůckou pro jakékoliv malé dítě, ať už se narodilo předčasně nebo při normálním porodu.
Hlavním důvodem pro použití monitoru dechu je syndrom náhlého kojeneckého úmrtí, k čemuž může dojít v průběhu prvních 6 měsíců života dítěte. Jakmile poklesne frekvence dechu či dojde k náhlé zástavě dechu, přístroj na to okamžitě upozorní, a to zvukem/alarmem či v mnoha případech i vizuálně.
Dosah
Z obecného hlediska se u monitorů dechu dosah až tolik neřeší, zejména pokud pořídíte deskové monitory či ty, které se připevňují na plenku. O vše se totiž postará hlasitý zvuk poplachu, jež vychází přímo ze zařízení a vy jej bez problémů uslyšíte, zvlášť když bude dítě umístěno v doslechu.
Pokud ovšem zvolíte kombinovaný monitor dechu, tedy ten, který je kombinován s chůvičkou. Ta vedle řídící jednotky obsahuje ještě další část, která se umístí v té místnosti, kde se nachází rodič. Ten je následně informován o všech zvucích, jež dítě vydává, v lepším případě uvidíte i video přenos.
Dosah monitoru je uváděn v metrech, i když tyto hodnoty mohou být zavádějící, neboť parametry jsou zjišťovány a nastavovány podle podmínek ve volném prostranství, takže je důležité si uvědomit, že čím více překážek bude mezi jednotkami, tím se dosah zkrátí. V cestě tak mohou stát stropy, zdi, dveře atd. Snadno se tak může stát, že se dosah monitoru dechu zkrátí o více jak 50 %.
Kam a jak monitor dechu umístit?
To, kam se monitor umístí, záleží na tom, jaký typ si rodiče pořídí. Monitor dechu na plenku se umisťuje na bříško, a to do úrovně pupíku a měl by se dotýkat bříška. V případě deskových monitorů a těch, které jsou kombinovány s chůvičkou, je instalace prováděna pod matraci.
Před samotnou instalací je potřeba se ujistit, že matrace není příliš silná, to znamená prozkoumat parametry monitoru, kde najdete i údaj, jaká maximální tloušťka je u matrace přípustná. Desku je nutné položit tak, že zabere co největší plochu pod miminkem. Ve chvíli, kdy vyroste nebo začne s přetáčením, je dobré pořídit ještě i druhou desku, čímž bude pokryta celá plocha dětské postýlky.
Nejdůležitější parametry
Jakmile se rodiče rozhodnou koupit monitor dechu, měli by rozhodně zohlednit několik důležitých parametrů, které jsou při výběru zásadní. Na které se zaměřit?
Typ monitoru dechu
To je zřejmě nejdůležitější parametr, neboť v souvislosti s tím, kde všude plánujete, že bude váš potomek spát či jen odpočívat, zvolíte deskový monitor dechu nebo monitor na plenku.
U aktivnějších rodičů se hodí spíš ten plenkový, neboť je mobilní a dítě s ním můžete vzít všude, kde vás napadne. Oproti tomu ten deskový se hodí spíš tam, kde je pevně stanoveno místo na spaní a nedochází k neustálému přemísťování, pokud nepořídíte více desek.
Počet desek v balení
Nejčastěji je doporučováno pořídit deskový monitor dechu, který má v balení hned 2 senzorické desky, díky čemuž je možné naprosto bezproblémové přesouvání miminka i když spí. Navíc, když dítě povyroste nebo se začne přetáčet, druhá deska pomůže s obsáhnutím většího prostoru.
Zdravotní certifikace
Pro mnoho rodičů je to naprostá zbytečnost, ale když přece jen budete chtít mít jistotu, že je vaše miminko v bezpečí a zařízení funguje tak jak opravdu má, sáhněte raději po takovém monitoru dechu, který má zdravotní certifikaci. Pro takovou pomůcku je to hodně důležitý parametr, neboť je garancí funkčnosti. To je pro rodiče zásadní zejména v případě, že se jejich miminko narodilo předčasně.
Hlasitost alarmu
Obecně platí, že čím je alarm hlasitější, tím lépe může upozornit na nastalou situaci a problém s dýcháním u dítěte. Nehledě na to, že pokud spí miminko ve vzdálenější místnosti, je hlasitější alarm nezbytným parametrem, abyste měli jistotu, že ho skutečně uslyšíte, i když usnete.
Sepnutí alarmu
U každého modelu je to individuální a záleží na nastavení přístroje. Charakteristická je doba kolem 20 sekund bez zaznamenání pohybu či 8 nádechů za minutu.
Výdrž baterie
Vzhledem k tomu, že na baterie funguje drtivá většina monitorů dechu, je nutné pořídit opravdu kvalitní, aby byla jejich výdrž co nejdelší. Je nutné si uvědomit, že čím větší množství funkcí bude monitor mít, tím vyšší bude spotřeba energie a baterie se tak budou vybíjet daleko rychleji.
Funkce a doplňky
Každý jednotlivý monitor dechu funguje na velmi jednoduchém principu a jeho hlavní, i když svým způsobem i jedinou úlohou je hlídat správné dýchání dítěte i jeho případný pohyb. Když to vezmeme z hodně obecného hlediska, nelze od takového přístroje očekávat nějaké zázraky. Pokud jde o funkce či různé vychytávky, tak není na škodu se na pár možných funkcí a doplňků podívat, aby měl člověk představu, o co jde.
Vizuální upozornění
U většiny monitorů dechů je samozřejmostí kontrolka/dioda, která má upozorňovat na vše, co se s dítětem děje. To znamená, že nám určitým blikáním či barvou světla dává najevo, že je s dítětem všechno v pořádku, ale dokáže i upozornit, že nastal nějaký problém a něco není v pořádku. Výhodou je, že můžete klidně ležet, vařit, číst si, zkrátka dělat cokoliv co vás jen napadne a sledovat své dítě prostřednictvím vizuálního upozornění kontrolky.
Akustické upozornění/poplach
Můžeme říci, že právě akustické upozornění je tou nejdůležitější funkcí každého monitoru dechu, ať už je deskový či plenkový. Alarm poskytuje nejrychlejší informace, že se s dítětem něco děje a dokáže vás zburcovat i ve chvíli, kdy tvrdě spíte, protože zvuk, jež vydává, by vzbudil opravdu každého. Nejčastěji se hlasitost takového alarmu pohybuje na hodnotách kolem 85 dB, což už je pořádný ječák.
Napájení
Jak už jsme několikrát zmiňovali, k napájení monitorů dechu se používají tužkové baterie, u kterých by člověk rozhodně neměl šetřit. Pokud jde o napájení jako takové, tak by měl přístroj disponovat funkcí, která upozorní na to, že jsou baterie vybité a je potřeba je vyměnit.
Senzory
U monitorů dechu se můžete setkat s různými senzory, které nekontrolují pouze dech či pohyb, ale jsou schopné snímat několik věcí najednou. Jedná se třeba o pohyb bříška, teplotu pokožky, polohu těla a dokonce mohou upozornit i na nečekaný pád dítěte.
Vibrace
Běžně jsou součástí monitorů dechu na plenku a v případě, že přístroj nezaznamená pohyb bříška dítěte, spustí se vibrace, které mohou dítě přimět k pohybu.
Aplikace
Moderní druhy monitorů mívají ve výbavě mobilní aplikace do chytrých telefonů, jež běží na systému Android či iOS.
Cena
Monitory dechu nejsou zrovna ten druh zboží, kterým by byl trh přesycen, oproti třeba pračkám či mobilním telefonům, takže nepočítejte s tím, že byste měli na výběr až tak velké cenové rozdíly. My jsme se pokusili rozdělit monitory dechu do tří cenových kategorií, přičemž každá jednotlivá skupina představuje to, co lze za danou cenu pořídit a co od přístroje očekávat.
Přístroje se neliší až tak moc, přesto se určité odlišnosti dají najít, zejména pak u rozdílných výrobců. Mezi prověřené a léty osvědčené monitory řadíme Baby Control Digital, Snuza Monitor, Babysense a mnoho dalších.
Cena do 1 000 Kč
V této cenové kategorii nečekejte monitory dechu jako takové, ale jen příslušenství, které k nim patří. Za tuto cenu lze pořídit senzorové desky pro deskové monitory dechu. Ty se hodí ve chvíli, kdy potřebujete monitorovat větší plochu nebo více dětí.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
Druhá cenová kategorie zahrnuje převážnou část deskových monitorů dechu. Podle toho, který model si vyberete, mohou být součástí balení rozdílné počty desek. Někde najdete jen jednu, v dalším balení dvě. Bez ohledu na počet desek, je k dispozici vždy řídící jednotka, jež odpovídá tvaru desek i provedení monitoru.
Cena nad 3 000 Kč
Tuto kategorii lze klasifikovat jako tu “luxusnější”, neboť tu najdete nejen monitory dechu na plenku, ale také alternativy pro dvojčata, a to jak v deskovém tak plenkovém provedení, ale i různé kombinace, zejména pak monitor kombinovaný s chůvičkou. V tomto případě, už lze zakoupit deskový monitor dechu jeho součástí budou dokonce i 4 desky pro snímání.